top of page

Podborze (niem. Waldberg)

 

Podborze to niewielka osada, położona w środkowej części gminy Kozielice. W XIX w. w tym miejscu znajdowała się cegielnia, należąca do majątku w Kozielicach. Na przełomie XIX/XX wieku, w wyniku budowy linii kolejowej z Pyrzyc do Trzcińska- Zdrój budynek musiał zostać rozebrany. Zabudowania mieszkalne i gospodarcze murowane z cegły ceramicznej powstały dopiero w końcu XIX w. Składały się z chałupy (prawdopodobnie istniał drugi budynek mieszkalny), stodoły w głębi podwórza i budynku inwentarskiego. W zagrodzie znajdował się wolnostojący piec chlebowy; który miał formę niewielkiego budyneczku z cegły ceramicznej (w obrębie sadu). W 1928 r. w osadzie mieszkało 5 osób. Obecnie Podborze włączone jest administracyjnie w granicę Trzeborza.

 Trzebórz (niem. Eichelshagen)

Trzebórz to duża wieś sołecka, położona w środkowej części gminy Kozielice, której nazwa pochodzi od słowa „trzebić”. W 1751 roku na rozkaz króla Fryderyka II Pyrzyce wykarczowały część swojego lasu w tzw. „Wilczym zaułku”, gdzie następnie osiedlono 12 osadników, pochodzących ze szwedzkiej części Pomorza. W połowie XIX wieku mieszkało w Trzeborzu już 253 mieszkańców, areał uprawny wsi wynosił 1157 mórg, było 30 domów oraz kuźnię i wiatrak.

Zabudowa Trzeborza w końcu XIX wieku charakteryzowała się znaczną zwartością i regularnością. Po południowo-wschodniej stronie drogi znajdowały się trzybudynkowe pełno rolne zagrody chłopskie, zajmujące prostokątne parcele; na ich zapleczu rozciągały się ogrody i sady Na północno-zachodniej stronie drogi, występowały jedno budynkowe zagrody chałupników. Od początku XX wieku następował spadek liczby mieszkańców, prawdopodobniej spowodowany odpływem ludzi do miasta. W 1931 roku we wsi istniało 37 domów i wiatrak, a 10 pełno rolnych gospodarstw dysponowało łącznie areałem 237 ha.Zespół budynków przystanku kolejowegoz cegły ceramicznej powstał najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku”. W miejscowości występują liczne obiekty szachulcowe z polami wypełnionymi gliną(zródło wikipedii Szachulec – typ ściany szkieletowej drewnianej, której wypełnienie stanowi glina wymieszana i zarobiona z sieczką, z trocinami lub wiórami czy też zarzucona na plecionkę z witek z łozy lub łodyg trzciny).Na południowy wschód od miejscowości znajduje się śródleśne jeziorka Świdno ( pow. 27 ha) i Świdnienko. Otoczone bagnami stanowią ostoję ptactwa wodnego i bagiennego.
 
 
 
 
 
 
Anchor 2

Udało się! Wiadomość dotarła.

bottom of page